02. System pomiaru flesza Nikon TTL


  

 
Ustawienia: Flesz w trybie TTL – nie w TTL-BL.

(TTL znaczy iTTL w tym blogu)

Bardzo ważne by pamiętać, że system pomiaru światła fleszy Nikona TTL nie jest połączony z systemem pomiaru światła aparatu. Mimo, że oba systemy używają tego samego przetwornika to działają niezależnie. Nie jest to ani oczywiste ani odpowiednio wyjaśnione w dokumentacji. Wspomniano o tym tylko przy opisie działania przycisku blokady mocy błysku FV Lock podczas naświetlania obiektu znajdującego się poza centrum kadru przy ciemnym tle.

Uwaga: System pomiarowy flesza w trybie TTL-BL jest połączony z systemem pomiarowym aparatu, ale o tym później.

Powyższe zdjęcie zostało zrobione niemal w całkowitej ciemności w trybie Manualnym z czasem 1/8 s i przysłoną f/2.8. Zauważ jak system pomiaru flesza zajął się ekspozycją obiektu podcazs, gdy system pomiaru aparatu zajął się ekspozycją tła. Wiemy o tym z powodu różnicy w balansie bieli obiektu i tła. Zwróć uwagę, że tło jest wyraźnie żółte a obiekt jest biały. Dzieje się tak, dlatego że flesz jest jedynie dodatkiem do ekspozycji obiektu a tło oświetlone jest światłem żarowym. Światło flesza zostało osłabione wraz z upływem czasu zanim dotarło do tła i nie dodało do niego światła.

System pomiarowy aparatu nie wziął pod uwagę, że flesz w trybie TTL doda światła do ekspozycji obiektu. Można przekonać się o tym robiąc zdjęcie z fleszem i bez flesza przy stałym czasie i automatycznym doborze przysłony. Ustaw w aparacie tryb S, wybierz czas 1/80 s i pozwól by aparat dobrał przysłonę f/. Przysłona, f/, jaką ustawi aparat będzie taka sama niezależnie czy lampa jest włączona czy nie.

Niezależnie, jak dużo światła zastanego odbija się od obiektu zostanie on oświetlony dodatkowo przez flesz oraz a jeżeli jest dostatecznie dużo zastanego światła żeby prawidłowo oświetlić obiekt to światło flesza spowoduje jego prześwietlenie.System pomiarowy flesza wysyła przedbłyski i ocenia światło odbite od obiektu w trybie centralnie ważonym niezależnie od tego, jaki tryb pomiaru światła ustawiony jest w aparacie lub ustawionej przysłony f/ czy użytego czasu. Na system pomiarowy lampy mają wpływ obiekty znajdujące się w centrum kadru i zmniejsza się ich wpływ wraz z przybliżaniem się do jego brzegów, gdzie nie mają prawie żadnego wpływu na pomiar.

Światło z przedbłysków odbite od obiektu mierzone w sposób centralnie ważony decyduje o mocy głównego błysku. Można przekonać się o tym odsuwając obiekt od środka kadru, moc flesza będzie prawdopodobnie bliska maksymalnej, dlatego że będzie on próbował prawidłowo naświetlić tło, które jest w centrum kadru. Z tego powodu powstał przycisk blokady ekspozycji FV Lock, który opisano w 4 części.

Możesz przekonać się, że światło zastane odbite od obiektu jest w gruncie rzeczy dodawane do ekspozycji raz przez system pomiarowy aparatu i raz przez system pomiarowy flesza a prześwietlenie często jest spowodowane przez zbyt jasne światło zastane.

Oto przykład prześwietlenia fleszem, gdy światło zastane jest jasne.



Nasuwa się ważne spostrzeżenie, gdy światło zastane jest jasne lepiej na początek zmniejszyć moc lampy około -1.7 ev. Uniknie się w ten sposób prześwietlenia zwłaszcza na twarzy fotografowanego obiektu.

Z tego powodu Nikon wymyślił tryb TTL-BL.

Następny post - 03. Flesz w trybie TTL-BL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz