06. Kolejność zdarzeń w trybie TTL

 
Przyjrzyjmy się aktualnym warunkom:
Zwykłe warunki oświetleniowe w pomieszczeniu, aparat w trybie A, przysłona f/3.5, ISO 400.

Flesz w gorącej stopce

Wykonując zdjęcie z fleszem w gorącej stopce, następują po sobie kolejne zdarzenia:

  1. Flesz emituje sekwencję przedbłysków.
     
  2. System pomiarowy flesza mierzy światło odbite ze środka kadru i wyznacza moc głównego błysku.
     
  3. Wyznaczona moc błysku zostaje zmodyfikowana przez kompensację w lampie lub aparacie. Obejmuje to kompensację flesza z dedykowanego przycisku na korpusie aparatu, kompensację ekspozycji ev aparatu oraz kompensację ustawioną na samej lampie. Moc dla głównego błysku zostaje ostatecznie wyznaczona.
     
  4. Migawka otwiera się i zostaje wyzwolony główny błysk.

Flesz wyzwalany zdalnie

W przypadku flesza wyzwalanego zdalnie zachodzi o wiele większa komunikacja podczas sekwencji przedbłysków. Oto kolejne kroki:

  1. Komander wysyła błysk zmuszający zdalne flesze do wysłania swoich przedbłysków.
     
  2. Każda grupa zdalnych fleszy wysyła przedbłyski równocześnie. Nawet, jeżeli w grupie jest wiele fleszy wszystkie one wyzwolą swoje przedbłyski w jednym momencie.

    Z testów przeprowadzonych przez Hala Beckera (moderator 'HBB' na forum Nikonians Speelight), wiemy, że system pomiarowy flesza odczytuje odbite światło z każdej grupy osobno, szybko przesyła obliczoną informację o potrzebnej mocy błysku z powrotem do każdej grupy. System ten nie jest tak mądry jak się początkowo wydawało. Moc każdej grupy ustawiana jest bez uwzględnienia tego, że inne grupy mogą być w użyciu i niewiele można zrobić, kiedy kilka błysków dociera do obiektu w tym samym momencie. Wydaje mi się, że z tego właśnie powodu celowo każda grupa ustawiana jest tak, by obiekt został niedoświetlony. Wtedy, przy korzystaniu z wielu grup fleszy, na przykład w studio, obiekt zostanie naświetlony prawidłowo.

    Moc błysku ustawiona zostanie również dla komandera, jeżeli jest nim flesz. Wszystkie flesze tej samej grupy otrzymają polecenie ustawienia takiej samej mocy błysku.
     
  3. Migawka otwiera się.
     
  4. Komander emituje kolejną sekwencję błysków przekazując informację wszystkim grupom, aby wyzwoliły błysk z mocą wyznaczoną w poprzednim punkcie 3.
     
  5. Sekwencja błysków trwa dłużej, gdy kontroluje więcej zdalnych grup i wynika wtedy konieczność zablokowania widzialnej części światła błysków z komandera w celu uniknięcia mrugania fotografowanych osób.
Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda sekwencja przedbłysków oddzielonych od głównego błysku flesza naciśnij przycisk blokady ekspozycji błysku, FV Lock. Zwróć uwagę, że sekwencja ta jest stosunkowo krótka. Jeżeli użyjesz flesza w trybie wyzwalania zdalnego to czas trwania przedbłysków wyraźnie się wydłuży z powodu konieczności dodatkowej komunikacji, która jest konieczna w tym trybie.

Czas trwania sekwencji przedbłysków może być przeszkodą podczas fotografowania akcji, dlatego najlepiej skorzystać wtedy z przycisku FV Lock likwidując w ten sposób opóźnienie.

Następny post: 07. Jak fotografować duże grupy za pomocą CLS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz