08. Jak działa wbudowany flesz

   
Kiedy wybierzesz w aparacie pomiar matrycowy, wbudowany flesz przełącza się automatycznie w tryb TTL-BL.

Pytanie, na które spróbuję odpowiedzieć brzmi: dlaczego tak się dzieje?

Dobrze, kiedy używasz pomiaru matrycowego aparat najpierw mierzy jasność zastanego światła na powierzchni całego kadru, od brzegu do brzegu. I jeżeli fotografowany obiekt zajmuje małą część środka kadru to nie powoduje znacznych zmian w systemie pomiarowym aparatu. Innymi słowy w pomiarze matrycowym światłomierz aparatu jest w uproszczeniu mierzy światło zastane znajdujące się za obiektem. Jest to fundamentalna zasada obowiązująca w trybie TTL-BL!

Następnie wbudowany flesz emituje przedbłyski i mierzy natężenie odbitego światła tylko w środkowej części kadru, dlatego, że próbuje zmierzy odbicie tylko od samego obiektu. Czyli system pomiarowy flesza zakłada, że obiekt zawsze znajduje się w środku kadru.

Procesor flesza porównuje jasność obiektu (opierając się na odbiciach przedbłysków ze środka kadru) z jasnością tła (opierając się na matrycowym pomiarze całej powierzchni kadru) i oblicza moc flesza potrzebną do zrównania jasności całej sceny. Migawka zostaje otwarta i lampa emituje główny błysk. Zdjęcie zostaje wykonane.

Dla uproszczenia pracy wbudowanego flesza, Nikon wprowadził włączanie trybu TTL-BL zawsze, gdy wybrany jest pomiar matrycowy. Pozwala to uwolnić początkujących fotografów od podejmowania decyzji, kiedy włączać tryb TTL razem z pomiarem matrycowym tak jak to umożliwia zewnętrzny flesz zamocowany w gorącej stopce.

Ważne jest, aby zrozumieć, że wybór trybu pomiaru światła nie ma żadnego wpływu na sposób pomiaru światła odbitych przedbłysków. Zawsze mierzona jest środkowa część kadru niezależnie od trybu pomiaru światła.

Jeżeli zmienisz tryb pomiaru na punktowy (spot) aparat potraktuje zmierzoną jasność obiektu jako światło zastane a skoro nie ma informacji o faktycznej jasności zastanego światła to nie ma możliwości pracy w trybie TTL-BL. Automatycznie zostanie wybrany tryb TTL, w którym flesz nie potrzebuje dodatkowych informacji z systemu pomiarowego aparatu o jasności tła.

W trybie TTL flesz korzysta jedynie z informacji otrzymanej z przedbłysków i ustawia moc głównego błysku na takim poziomie, aby centrum kadru miało „standardową” jasność. Ta „standardowa” jasność została ustalona fabrycznie jako prawidłowo naświetlony obiekt znajdujący się w normalnych warunkach oświetleniowych umiejscowiony dokładnie w centrum kadru.

Rozmiar obszaru mierzonego przez flesz zarówno w trybie TTL jak i TTL-BL jest dokładnie taki sam, natomiast rozmiar obszaru mierzonego przez światłomierz aparatu zależy od trybu pomiaru, jaki został wybrany w aparacie.

Pozostaje jeszcze tryb centralnie ważony, w którym flesz również pracuje w trybie TTL-BL, ale tryb ten dobrze spisuje się tylko w pewnych warunkach. Jeden z nich występuje, kiedy obiekt zajmuje bardzo małą część środka kadru tak, że światłomierz aparatu przesyła, choć trochę informacji o jasności tła. Procesor flesza uruchamia tryb TTL-BL zakładając, że dane z aparatu to informacja o jasności tła. Nie zawsze jednak działa to dobrze, ponieważ obiekt zazwyczaj zajmuje zbyt dużo miejsca w środkowej części kadru i znacząco wpływa na informację o jasności tła.

Podsumowując, możesz przekonać się, że w niewielu sytuacjach flesz z trybem pomiaru matrycowego będzie się mylił, co jest spowodowane korzystaniem przez flesz z trybu TTL-BL. W pomieszczeniach natomiast flesz lepiej będzie się spisywał, gdy włączysz tryb pomiaru punktowego, który zmusza flesz do włączenia trybu TTL.

Pomiar matrycowy dobrze spisuje się na zewnątrz, ponieważ tło jest tam zazwyczaj jaśniejsze od obiektu a tryb TTL-BL, który wtedy używa flesz dodaje światła obiektowi dopasowując go do jasności tła. Pomiar matrycowy i TTL-BL nie sprawdzają się w sytuacji, kiedy jasność obiektu jest większa albo taka sama, co tła. Wtedy lepiej spisuje się pomiar punktowy i tryb TTL.

Ta ostatnia sytuacja uwidacznia przewagę zewnętrznych lamp błyskowych, które pozwalają mieć załączony tryb matrycowy w aparacie i flesz ręcznie ustawić na TTL.

Następny post: 09. Powiązania trybów TTL i TTL-BL z odległością

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz