12. Sztuczka z fleszem #1

  
Często przytrafia mi się sytuacja, kiedy jestem daleko od obiektu znajdującego się w słabo oświetlonym pomieszczeniu a bliżej mnie znajduje się coś, co powoduje odbicie światła flesza. To może być roślina, ściana, inna osoba, tort weselny lub cokolwiek, co może spowodować odbicie przedbłysków.

Przykładowo, niech obiekt znajduje się w ciemnym pokoju a chcemy zrobić zdjęcie poprzez futrynę drzwi. Jeśli wybierzemy TTL na fleszu, ustawimy obiekt w środku kadru i zrobimy zdjęcie, odbite światło od futryny drzwi spowoduje oszukanie systemu pomiarowego flesza, który uzna, że naszym celem była właśnie futryna. Futryna zostanie lekko prześwietlona, ale nasz obiekt będzie całkowicie czarny.

Sztuczka polega na skierowaniu głowicy do przodu, zdjęciu wszelkich dyfuzorów dotykających przełącznik na głowicy flesza (tak, żeby flesz mógł użyć informacji o odległości). Teraz przełączamy na TTL-BL, kadrujemy i naciskamy przycisk blokady ekspozycji flesza FV Lock.

Teraz informacja o odległości od obiektu może być wykorzystana do zmierzenia siły odbitych przedbłysków ze środka kadru. Flesz widzi, że odległość do obiektu jest dużo większa niż do futryny drzwi, dlatego proporcjonalnie zwiększa moc. Nie powoduje to pełnego naświetlenia obiektu, ale definitywnie zwiększa jego jasność, dużo bardziej niż tryb TTL. Oczywiście obiekt będzie prawidłowo naświetlony natomiast futryna zostanie prześwietlona, ale tego nie można uniknąć.

Istnieje szybki sposób przełączenia się na ten tryb, wystarczy wcześniej ustawić w aparacie tryb manualny oraz TTL-BL we fleszu oraz przełączyć aparat na pomiar punktowy. Spowoduje wymuszenie trybu TTL w lampie, który zazwyczaj lepiej spisuje się w ciemnych pomieszczeniach. Włączenie pomiaru punktowego nie robi żadnych innych zmian w aparacie, ponieważ mamy włączony tryb manualny. Zmiana ta ma tylko wpływ na pracę flesza.

Teraz, gdy teraz zdarzy ci się sytuacja, o której wyżej wspomniałem wystarczy wybrać w aparacie pomiar matrycowy a flesz automatycznie przełączy się na TTL-BL i obiekt zostanie naświetlony w najlepszy możliwy sposób. Obiekt może oczywiście wymagać kompensacji mocy flesza, aby został prawidłowo naświetlony.

Jeżeli natomiast nie chcesz zdejmować dyfuzora, możesz przybliżyć obiekt zoomem i nacisnąć blokadę mocy flesza FV Lock. System pomiarowy flesza zmierzy odbite przedbłyski od fotografowanego obiektu w sposób centralnie ważony. Teraz wystarczy oddalić obiekt zoomem, skadrować i można zrobić zdjęcie, pomimo że pomiędzy aparatem a obiektem znajdują się przedmioty, które odbijają światło. Oczywiście spowoduje to prześwietlenie tych przedmiotów, ale jest to normalne przy tego typu zdjęciach.

Następny post: 13. Tryby A i AA w SB800

1 komentarz:

  1. Super, fajne artykuly a gdzie mozna znalezc cos o lampach systemowych Canona?

    OdpowiedzUsuń