15. Kiedy „Pełna moc błysku” jest niepełna?

  

Kiedy ustawisz flesz na pełną moc błysku to spodziewasz się pełnego błysku, prawda?

Dobrze, ale możesz być w błędzie, może częściowo.

Wielkim zaskoczeniem może być fakt, że w trybie ręcznym pełną moc błysku można otrzymać tylko wtedy, gdy czas migawki jest dłuższy niż 1/125 sekundy!

Kiedy zostanie wyzwolony pełny błysk na przykład przez ręczne naciśnięcie przycisku, następuje kompletne rozładowanie kondensatora i trwa to dłużej niż czas synchronizacji błysku wynoszący 4 ms (1/250 s).

Całkowity czas trwania błysku wynosi około 6-8 ms, a w specyfikacji flesza jako czas trwania pełnego błysku podawany jest czas do połowicznego rozładowania kondensatora (wykresy). Mówienie, że 1/1000 s to czas trwania pełnego błysku jest rozbieżne z prawdą, gdyż jest to czas mierzony od połowy do połowy wykresu przebiegu błysku.

Flesz w stopce rozpoczyna błysk, kiedy otrzyma impuls po otwarciu się migawki i kończy po jej zamknięciu się. Powoduje to, że kondensator nie zawsze jest całkowicie rozładowany i zostaje w nim część energii.

Gdy czas migawki wynosi 1/60 s (17 ms), flesz ma dosyć czasu, aby całkowicie rozładować kondensator, jednakże przy szybszej migawce na przykład 1/250 s (4 ms), kondensator nie rozładuje się do końca i część energii w nim zostanie.

To właśnie z tego powodu flesz szybciej ładuje się przy 1/250 s niż przy 1/60 s pomimo tego, że flesz był ustawiony na 1/1 mocy (pełną moc błysku).

Wyjaśnia to również fakt, dlaczego przy 1/60 s zdjęcia są jaśniejsze niż przy 1/250 s pomimo ustawienia pełnej mocy flesza. Stożek wykresu błysku, który jest obcinany przy krótszych czasach migawki, mieści się przy dłuższych czasach i wpływa na ekspozycję.

Następny post: 16. Czy wybór pola autofokusa zmienia moc flesza?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz